Jak oprawić haft bez passe-partout?


Nasze hafty są wyrazem naszego „ja”. Jesteśmy do nich przywiązani emocjonalnie, ponieważ spędziliśmy z nimi długie godziny naszego życia. Chcemy, aby pięknie się prezentowały i aby wszyscy je podziwiali. Chcemy również, aby po latach wyglądały równie zachwycająco, jak w momencie, w którym powstały. Dajmy im zatem piękną oprawę i cieszmy się, że są z nami.

Jak zamówić ramkę?

Polecamy zamówienie ramek w serwisie www.ramka.pl, w którym nasi klienci mają 15% zniżki na zakup ramek.

Sposób zamawiania jest intuicyjny i prosty, więc każdy z pewnością sobie poradzi. Wystarczy podczas składania zamówienia w koszyku wpisać kod rabatowy: OPRAWAZCOR.

Każdy z pewnością znajdzie tam ramkę dostosowaną do swoich potrzeb. Sklep oferuje szeroki wybór ramek pasujących do wnętrz w różnorodnej stylistyce. Do wyboru są ramki drewniane oraz ramki z MDF i plastikowe w niższej cenie. Każdy na pewno znajdzie odpowiednią dla siebie ramkę.
Jak dobrać wymiar ramki:

Kolor i szerokość ramki

Kolor i szerokość ramki należy dostosować do:
- kolorystyki obrazu (może być podobna lub kontrastowa)
- wielkości obrazu (im większy obraz, tym grubsza ramka)
- własnych upodobań (niektórzy lubią ramki proste, inni - bogato zdobione).

Passe-partout

Dodanie passe-partout do obrazu jest kwestią indywidualnych preferencji.

Obraz całkowicie zahaftowany (tzw. pełny haft krzyżykowy) zyskuje „powietrze” wokół, jeśli dodamy do niego passe-partout. Kolor passe-partout powinien współgrać z obrazem i podkreślać jego piękno. Jednakże musimy liczyć się z tym, że jego użycie znacznie podwyższa cenę ramki.

Obraz z haftem częściowym można oprawić bez passe-partout, pamiętając, aby wokół haftu pozostawić odpowiednią ilość pustej przestrzeni. W kursie pokażemy oprawę właśnie tego typu haftu, na dwa różne sposoby.

Wymiary ramki

Jeśli haft wymaga prania, to mierzymy go po wypraniu i wyprasowaniu, ponieważ może się skurczyć podczas prania. Kupując ramy na wymiar, mierzymy obszar haftu, który ma się zmieścić w ramce i podać dokładny wymiar haftu w polu „wymiary zdjęcia”. Nie warto podawać wymiaru ramki, ponieważ powierzchnia haftu zostanie wtedy pomniejszona o ramkę i haft po prostu nie zmieści się w obrazie.

Zobaczmy na przykładzie: chcąc zamówić ramkę na haft o wymiarach 21 x 31 cm, w polu wymiary zdjęcia wpisujemy 21 x 31. Jeśli chcemy dodać passe-partout, to jego wymiar zostanie dodany do wymiarów haftu. Również ramka powiększy wymiar obrazu. Cieńsza ramka powiększa go mniej, grubsza - bardziej.

Po włożeniu haftu do ramki jego brzegi „znikną” pod ramką na szerokość 0,5 cm, jednak nie jest to aż tak dużo, aby się tym przejmować. Jeśli dodamy passe-partout, to żaden fragment haftu nie zostanie zakryty, ponieważ będzie on dokładnie do niego przylegał.

Z szybą, czy bez?

Haft krzyżykowy, koralikowy, wstążeczkowy czy płaski możemy w pełni docenić, jeśli nic nie zasłania jego piękna. Dlatego właśnie nie powinno się go oprawiać w ramę z szybą. Szyba, owszem, chroni przed kurzem i brudem, ale tworzy także powłokę, która odbija światło i sprawia, że nie widzimy dokładnie każdego szczegółu naszego misternego dzieła. Haft dużo traci wtedy na urodzie. Nikt przecież nie daje za szkło lub folię misternie haftowanych poduszek, obrusów czy ubrań, a one naprawdę są narażone na kontakt z plamami i brudem. Wystarczy oprawić haft w taki sposób, aby w przypadku jego zabrudzenia, można było go zdemontować, wyprać i ponownie oprawić w ramkę.

Oprawa krok po kroku

Poniższy kurs pokazuje, jak w prosty sposób zamocować haft do ramki bez passe-partout.


Potrzebne materiały:

- gotowy haft
- ramka
- tekturka falista (cieńsza do małych haftów, grubsza do dużych)
- biała kartka
- nożyczki
- linijka
- gruba igła
- grube nici lub kordonek
- szpilki
- klej
- klamerki
- ołówek
- taśma papierowa do zabezpieczania obrazów

Sposób 1 - szycie ręczne


1. Haft kładziemy na ręczniku i prasujemy na lewej stronie bez użycia pary. Dzięki temu mulina nie straci na wypukłości. Przy prasowaniu haftu z nićmi metalizowanymi należy szczególnie uważać, żeby temperatura żelazka była na tyle niska, aby nie przypalić metalizowanej muliny. Haftu wstążeczkowego nie należy prasować. Można jedynie przeprasować tło.
2. Rozpakowujemy ramkę i odciągamy wewnętrzne blokady przytrzymujące płytę. Można pomóc sobie w tym śrubokrętem. Przykładamy płytę do tekturki i obrysowujemy. Wycinamy narysowany kształt.
3. Na tekturkę naklejamy białą kartkę (lub zbliżoną do koloru kanwy). Dzięki temu tło stanie się bardziej jednolite i kolor tekturki nie będzie przebijał przez oczka kanwy.
4. Haft przycinamy tak, aby dookoła pozostało ok. 4-5 cm. Warto obszyć go zygzakiem ręcznie lub na maszynie, aby się nie strzępił podczas prania.
5. Haft rozmieszczamy na środku tekturki. Na rogach kanwę przyczepiamy szpilkami do tekturki, delikatnie ją naciągając i wygładzając.
6. Dwa przeciwległe brzegi kanwy zaginamy do tyłu i spinamy klamerkami.
7. Długą nitką lub kordonkiem i grubą igłą zszywamy przeciwległe boki zygzakiem, cały czas dociągając nitkę i naprężając kanwę.
8. Po naciągnięciu kanwy z jednej strony wyjmujemy szpilki i zaginamy pozostałe boki do tyłu.
9. Zszywamy przeciwległe brzegi takim samym sposobem, jak poprzednio.
10. Nici należy za każdym razem odpowiednio dociągnąć, a koniec nitki zabezpieczyć przed rozwiązaniem.
11. Naprężony haft wkładamy do ramki.
12. Przykładamy płytę i sprawdzamy, czy wieszaczek jest z odpowiedniej strony. Zaginamy zabezpieczenia blokujące płytę. Można sobie pomóc śrubokrętem.
13. Tył obrazu możemy zabezpieczyć specjalną taśmą do obrazów. Sposób ten jest konieczny, jeśli używamy szyby i nie chcemy, aby pod obraz dostawał się kurz.
14. Obraz jest gotowy do zawieszenia.

Sposób 2 - szycie maszynowe

Dodatkowe materiały:
- cienka tkanina bawełniana w kolorze kanwy
- maszyna do szycia

1-3. Postępować tak samo, jak przy sposobie 1.4. Haft kładziemy na cienką, bawełnianą tkaninę w kolorze kanwy, obrysowujemy i wycinamy po obrysie (tkanina powinna mieć wielkość kanwy).
5. Kanwę i tkaninę spinamy szpilkami, aby się nie przesuwały podczas szycia.
6. Jeśli mamy narysowany obrys haftu, to po prostu szyjemy na maszynie do szycia po tym obrysie trzy brzegi. Jeden brzeg pozostawiamy niezszyty, ponieważ będziemy przez niego wkładać tekturkę.
Jeśli nie mamy narysowanego obrysu, to tekturkę kładziemy na haft (sprawdzając, czy jest na środku) i obrysowujemy kontur. Następnie zszywamy trzy brzegi.
7. Tekturkę wkładamy pomiędzy dwie warstwy materiału. Biała strona powinna znaleźć się od strony haftu. Może się zdarzyć, że tekturka będzie zbyt duża - wtedy można ją przyciąć, pamiętając jednak, że tkaniny powinny być maksymalnie napięte.
8. Zszywamy czwarty bok.
9. Całość obszywamy zygzakiem, aby brzegi się nie strzępiły.
10. Przeciwległe brzegi zaginamy do tyłu i przyszywamy ręcznie na okrętkę do tkaniny.
11. Kolejne dwa brzegi również przyszywamy ręcznie.
12. Taki sposób przymocowania haftu gwarantuje dobre naciągnięcie kanwy i zapobiega jej falowaniu i zsuwaniu się. W przypadku chęci odświeżenia haftu mamy jednak więcej pracy (niż w przypadku sposobu 1). Wymaga to rozprucia przynajmniej trzech szwów, a po jego wypraniu, ponownego zamocowania go na tekturce i zaszycia brzegów.

Wybór metody oprawiania zależy od naszych możliwości i umiejętności. Jeśli posiadamy maszynę do szycia, to sposób 2 wydaje się szybszy i trwalszy, a jeśli nie, to warto poświęcić trochę czasu i wykonać oprawę sposobem 1. Dzięki niemu po latach będziemy mogli bezproblemowo zdjąć haft z tekturki, wyprać go i dać mu nowe życie, np. oprawiając w zupełnie inną, nową ramkę, bardziej dopasowaną do naszego nowego wnętrza.

Gdzie kupić zestaw do haftu krzyżykowego?

Oczywiście w naszym sklepie internetowym. Zobacz, jakie zestawy do haftu oferuje sklep Coricamo. Jeśli już świetnie znasz tę technikę, to zapraszamy po duże obrazy do wyszywania. Dla początkujących mamy małe wzory do haftowania. Z pewnością nasz sklep sprawi, że znajdziesz u nas swój wymarzony zestaw do haftu, dzięki któremu staniesz się mistrzem tej pięknej techniki.

Wzory i zestawy do haftu krzyżykowego można kupić tutaj:

ZOBACZ ZESTAWY DO HAFTU KRZYŻYKOWEGO