Jak oprawić diamond painting?


Haft diamentowy, diamond painting, mozaika diamentowa te wszystkie nazwy dotyczą jednej techniki polegającej na wyklejaniu obrazu przy pomocy małych akrylowych diamencików. Ten błysk sprawia, że jego oprawienie wymaga trochę innego podejścia, niż oprawa haftu. Chcesz być mistrzem w oprawianiu swoich obrazów? małych akrylowych diamencików
Przeczytaj nasz kurs, dzięki któremu będziesz mogła sama oprawić swoje dzieło.

Przed oprawieniem

Przede wszystkim obrazu tego typu nie wolno prasować, ponieważ mogłoby to roztopić klej i diamenciki! Przed oprawą warto przycisnąć całą powierzchnię obrazu czymś ciężkim np. stosem książek i zostawić tak na czas oczekiwania, aż przyjdzie do nas zamówiona ramka.

Jak zamówić ramkę?

Polecamy zamówienie ramek w serwisie www.ramka.pl, w którym nasi klienci mają 15% zniżki na zakup ramek.

Sposób zamawiania jest intuicyjny i prosty, więc każdy z pewnością sobie poradzi. Wystarczy podczas  składania zamówienia w koszyku wpisać kod rabatowy: OPRAWAZCOR.

Każdy z pewnością znajdzie tam ramkę dostosowaną do swoich potrzeb.  
Sklep oferuje ramki drewniane oraz ramki z MDF i plastikowe w niższej cenie.
Jak dobrać wymiar ramki:

Kolor i szerokość ramki

Kolor i szerokość ramki należy dostosować do:
- kolorystyki obrazu (może być podobna lub kontrastowa)
- wielkości obrazu (im większy obraz, tym grubsza ramka)
- własnych upodobań (niektórzy lubią ramki proste, inni - bogato zdobione).

Passe-partout

Do niektórych obrazów uzasadnione jest dodanie passe-partout, jednak nie zawsze jest ono konieczne. Wszystko zależy od tego, czy chcemy powiększyć obraz, dodać mu tzw. powietrza wokół lub skontrastować obraz z ciekawym kolorem passe-partout. Jego dodanie z pewnością ma swoje zalety, natomiast wadą jest to, że znacznie podwyższa cenę ramowania.

Wymiary ramki

Kupując ramy na wymiar zawsze podajemy wymiar obrazka do zaramowania, a nie wymiar ramki. Zakupiona ramka powiększa obraz o szerokość ramki. Cieńsza ramka powiększa go mniej, grubsza - bardziej.
Jeśli przyjmiemy, że chcemy oprawić obraz o wielkości 27 x 19 cm, to po włożeniu go do ramki jego brzegi „znikną” pod ramką na szerokość 0,5 cm.
W przypadku dużego haftu lub innej grafiki tak duże przysłonięcie obrazu nie ma większego znaczenia. Jednak, jeśli oprawiamy diamond painting, to te 0,5 cm oznacza, że przysłonimy ramką aż 2,5 rzędu diamencików wokół całego obrazka. To dużo, prawda? Nie po to układaliśmy je mozolnie dniami i nocami, aby ich teraz nie było widać!
Chcąc tego uniknąć, podając wielkość obrazu dokładamy do długości i szerokości 0,2 cm.
Zobaczmy na przykładzie: chcąc zamówić ramę na obraz o wielkości 27 x 19 cm - w polu wymiar obrazka wpisujemy 27,2 x 19,2 cm. Dzięki temu przesłonimy ramką jedynie 0,3 cm obrazu (Ok. 1,5 rzędu diamencików).
Jeśli zamawiamy oprawę z passe-partout, to nie dodajemy tych dodatkowych 0,2 cm, ponieważ passe-partout powinno idealnie przylegać do obrazu.

Z szybą, czy bez?

Do oprawy diamond painting nie zamawiamy szyby, ponieważ jej odblaski całkowicie psują efekt błysku diamencików, na którym nam przecież najbardziej zależy.
Szybę możemy zamontować, jeśli diamenciki nie trzymają się zbyt dobrze kleju i jest ryzyko, że zaczną odpadać. W takim przypadku, to jedyny sposób na uniknięcie tego problemu i uratowanie obrazu.

Oprawa krok po kroku

Poniższy kurs pokazuje, jak w prosty sposób zamocować diamond painting do ramki bez passe-partout. Ramkę otrzymaliśmy od sklepu www.ramka.pl na potrzeby tego kursu. Warto pamiętać, że wszystkie ramki zamówione w tym sklepie są świetnie zabezpieczone do transportu oraz niezwykle starannie wykonane.

Potrzebne materiały:
- gotowy obraz diamond painting
- ramka
- taśma dwustronna
- śrubokręt płaski
- nożyczki
- linijka
- długopis

1. Rozpakowujemy ramkę i odciągamy wewnętrzne blokady przytrzymujące płytę. Można pomóc sobie w tym śrubokrętem.

2. Płytę kładziemy przed sobą stroną, na której mamy zamocować obraz. Uchwyt powinien być u góry. Mierzymy szerokość i wysokość płyty.

3. Ten sam wymiar rysujemy wokół obrazu (rysowana linia powinna być oddalona ok. 0,2 cm od krawędzi obrazu).

4. Wycinamy obrazek po linii.

5. Na płytę przyklejamy taśmę dwustronną, która zabezpiecza obraz przed zsuwaniem się i marszczeniem. Diamond painting jest dość ciężki i w przypadku dużego obrazu zalecane jest przyklejenie taśmy na całą powierzchnię płyty, dzięki czemu unikniemy „falowania” obrazu.

6. Obraz przykładamy do płyty, wyrównujemy brzegi i mocno przytrzymujemy. 

7. Ściągamy jeden pas taśmy dwustronnej i delikatnie opuszczamy obrazek mocno dociskając. Oprawiając duży obraz na tym etapie przydaje się pomoc drugiej osoby, która przytrzyma obraz, aby się nie przesuwał.

8. Ściągamy kolejne pasy taśmy i dociskamy.

9. Płytę z obrazem wkładamy do ramki i dociskamy blokady śrubokrętem. Jeżeli używamy szyby, to dobrze jest okleić z tyłu ramę i płytę taśmą, aby zabezpieczyć obraz przed kurzem. 

10. Obraz diamond painting jest gotowy do zawieszenia.

Gdzie kupić zestaw do tworzenia diamond painting?

Oczywiście w naszym sklepie internetowym. Zobacz, jakie obrazy do tworzenia mozaiki diamentowej oferuje sklep Coricamo. Jeśli już znasz tę technikę, to zapraszamy po duże obrazy diamond painting. Dla początkujących mamy małe wzory mozaiki diamentowej. Z pewnością nasz sklep sprawi, że znajdziesz u nas swój wymarzony zestaw diamond painting, dzięki któremu staniesz się mistrzem tej pięknej techniki.

ZOBACZ ZESTAWY DIAMOND PAINTING