Kurs haftu krzyżykowego, haft krzyżykowy jak zacząć - Coricamo
×

Haft krzyżykowy dla początkujących

Dodany dnia03.01.2018 75573
Ulubione1

Haft krzyżykowy dla początkujących

Haftowanie krzyżykiem jest jak lekarstwo bez recepty - poprawia sprawność manualną i koncentrację, odpręża i daje poczucie oderwania od problemów. Czystą przyjemność czerpiemy z tworzenia czegoś, czym z dumą możemy pochwalić się innym. Wszystkim początkującym i tym, którzy jeszcze nie próbowali - polecamy to niezwykłe lekarstwo!


Trudne czy łatwe?

Przeglądając strony internetowe lub kupując w kiosku kolorowe czasopisma można dostrzec portale i gazety poświęcone haftom krzyżykowym. Znajomi mają na ścianach pięknie wyhaftowane górskie krajobrazy odbijające się w tafli leniwie płynącej rzeki, skradającego się tygrysa lub kwiaty urzekające swoim pięknem i intensywnością kolorów? Pojawia się pomysł, aby samemu wyhaftować i ozdobić dom ulubionym widoczkiem. Niestety, jednocześnie pojawia się także myśl, że wykonanie takiego wzoru jest zbyt trudne. Chcemy przekonać takie osoby, że haftowanie krzyżykiem jest proste, a efekty pracy na pewno zachwycą rodzinę i znajomych. Dodatkowo sama czynność haftowania daje ogromną przyjemność i  sprawia, że można być dumnym z własnoręcznie wykonanej pracy.

Mamy nadzieję, że nasz kurs pomoże podjąć decyzję o rozpoczęciu przygody z haftem i odpowie na większość pytań i wątpliwości związanych z tą piękną pasją.

Nadruk czy haft liczony?

Zarówno osoby, które lubią haftować na kanwie drukowanej, jak i miłośnicy haftu liczonego mają argumenty, że to właśnie ich sposób tworzenia haftów jest najlepszy. Kanwa drukowana ułatwia pracę początkującym, natomiast haft liczony pozwala na pełną swobodę twórczą, więc każdy znajdzie coś dla siebie.

Haft krzyżykowy na kanwie lub Aidzie z nadrukiem

Kanwa lub aida z nadrukiem bardzo ułatwia wszystkim początkującym rozpoczęcie przygody z haftowaniem. Kolorowe kwadraciki nadrukowane na kanwie są niezwykle pomocne w odnalezieniu odpowiedniego koloru we wzorze. Dodatkowo warto mieć również wydrukowany wzór graficzny na papierze, dzięki któremu można odnaleźć dany symbol, jeśli mamy problemy z odczytaniem koloru na kanwie.ZOBACZ KANWY Z NADRUKIEM

ZOBACZ AIDY Z NADRUKIEM


Haft krzyżykowy liczony

W przeciwieństwie do haftu na kanwie drukowanej, powstaje na czystej kanwie (bez nadruku), a tworzony jest na podstawie drukowanego na papierze wzoru graficznego. Dzięki temu nie ma problemu z właściwym odwzorowaniem wzoru, ani z przesunięciami krzyżyków. Poza tym wzór powstaje krok po kroku i widać, jak praca coraz bardziej zapełnia się muliną. Daje to niesamowitą przyjemność, bo wzór powstaje jakby na naszych oczach. Widać także, ile jeszcze pozostało do końca, co bardzo motywuje do dalszej pracy.

Jaką wybrać kanwę?

Haftować krzyżykiem można na kanwie, Aidzie bądź płótnie o prostym policzalnym splocie.

Kanwa

Tkanina siatkowa z nici o regularnym splocie, która służy do wyszywania bawełną (muliną), lnem lub włóczką. Jest ona podstawową tkaniną służącą do haftu krzyżykowego. Kanwy są zazwyczaj sztywniejsze i mają gęstość 44 krzyżyki na 10 cm. 

ZOBACZ KANWĘ W METRAŻU

Kanwa Aida (bez nadruku)

Używa się jej do haftu liczonego. Aida w postaci tkaniny występuje już niemal we wszystkich kolorach - od czystej bieli po czerń, najczęściej jednak spotykana jest w kolorze białym, kremowym czy kości słoniowej. Aidę czystą można kupić na metry lub w arkuszach o różnych rozmiarach i gęstościach.

różne kolory Aidy

ZOBACZ AIDY W METRAŻU

Kanwa lub Aida z podmalowanym tłem

Wzór liczony można także haftować na podmalowanym tle, dzięki czemu tła nie trzeba już zahaftowywać. Tło można sobie podmalować samodzielnie np. fabami akrylowymi lub sposobami naturalnymi np. tworząc plamy torebką od herbaty lub esencją kawy.

Kanwa plastikowa

Umożliwia wyhaftowanie wzoru i wycięcie go po konturze, dzięki czemu kanwa może mieć różne kształty. Można je wykorzystać w formie zawieszek, breloczków, ozdób choinkowych lub wielkanocnych.

ZOBACZ KANWY PLASTIKOWE

Płótno pomocnicze (kanwa wypruwalna)

Jeżeli chcemy wyhaftować aplikację np. na bluzce, potrzebna nam będzie kanwa, którą najpierw przykłada się do miejsca, w którym ma być haft. Następnie przymocuje się ją szpilkami i wyszywa wzór. Na końcu kanwę wystarczy wypruć.

ZOBACZ KANWY WYPRUWALNE I ROZPUSZCZALNE

Gęstość splotu

Kanwy różnią sie także rozmiarami (gęstością splotu) - najpopularniejsze z nich to 10ct, 11ct, 14ct, 16ct i 18ct. Cyfry te oznaczają ilość oczek (krzyżyków) mieszczących sie w jednym calu. Często w opisach pojawiają się ich odpowiedniki np. 40, 44, 54, 64, 70.

np. jeżeli kanwa ma numer 14ct, to:
1 cal (2,54 cm) = 14 (oczek) krzyżyków
czyli 5,4 oczka (krzyżyka) na 1 cm
i w opisie może być 54

Kwadrat 5 x 5 cm

różne gęstości Aidy

Gęstość kanwy

Gęstość kanwy oznacza ilość krzyżyków na 10 cm

gęstość kanwy - ilość krzyżyków na 10 cm

Jak przygotować kanwę?

Dla łatwiejszego haftowania oraz uniknięcia przykrych niespodzianek na końcu robótki, powinno się przygotować materiał, na którym będziemy haftować, co ułatwia dalszą pracę. Jeżeli po skończeniu robótki mamy zamiar wyprać wzór (np. uległ on zabrudzeniu podczas wyszywania), ale obawiamy się,  że w praniu obrazek się skurczy (a tym samym zmieni się jego rozmiar) materiał można zamoczyć przed haftowaniem w ciepłej wodzie, wysuszyć i wyprasować, dostosowując się do zaleceń producenta dotyczących prania i prasowania. Rysowanie granic wzoru

W odległości ok. 10 cm od brzegu kanwy rysujemy granice haftu zgodnie ze wzorem graficznym. Pozostawiony brzeg potrzebny będzie potem do oprawy. 

Numerowanie

Dobrze jest napisać numery na brzegach - takie jak na wzorze, żeby łatwiej było odnaleźć właściwy fragment wzoru.

Rysowanie siatkiSiatkę można narysować specjalnie do tego przeznaczonym, spieralnym lub samoznikającym mazakiem (znika po ok. 20 dniach). Jeśli haft będzie pokrywał całą kanwę, to należy narysować pełne linie siatki co 10 kratek, zgodnie ze wzorem graficznym.Delikatnie ołówkiem automatycznym, który jest jednak dość trudny do usunięcia. Świeże ślady spierają się w zimnej wodzie z 3 łyżkami octu.Jeśli haft nie pokrywa całej kanwy, to warto zaznaczyć cienkie kreseczki lub krzyżyki w granicach wzoru.

Niektórzy zaznaczają siatkę fastrygą, którą potem trzeba wypruć.

Przy malutkich wzorach nie trzeba rysować siatki - wystarczy zaznaczyć kolorami sam wzór lub od razu zacząć haftować ustalając punkt początkowy na przecięciach linii, które wyznaczają brzegi obrazka.

Dopiero po dodaniu brzegów oraz rozrysowaniu granic wzoru można przyciąć kanwę. Daje to pewność, że nie utniemy zbyt małego kawałka kanwy.

Zabezpieczenie kanwy

Kanwa jest materiałem dość sztywnym i w czasie pracy może się strzępić i zaczepiać mulinę. Jej brzegi dobrze jest zabezpieczyć. Można ją zabezpieczyć na kilka różnych sposobów:Ręcznie - podłożyć na ok. 1 cm i podszyć na okrętkę. Metoda ta jest jednak dość pracochłonna.Na maszynie - podłożyć i przeszyć zygzakiem lub obszyć tasiemką. Szybki sposób dla posiadaczy maszyny do szycia.Przyprasować na brzegach kanwy paski flizeliny.Podkleić brzegi klejem do tkanin lub taśmą do podkładania brzegów tkanin.Obkleić brzegi taśmą malarską, którą łatwo można potem usunąć.

Jaką wybrać mulinę?Do haftowania można użyć dowolnych nici. Ważne jest to, by były one odpowiedniej grubości w zależności od gęstości kanwy oraz by ich kolory odpowiadały kolorom ze wzoru.
Najodpowiedniejszymi nićmi do haftów jest mulina, ponieważ łatwo dobrać jej grubość do grubości tkaniny (w zależności od gęstości kanwy wyszywamy całą bądź rozdzieloną nitką muliny).
Na rynku istnieją różne firmy produkujące mulinę, a każdy producent stosuje własną numerację kolorów. Najpopularniejsze są muliny firmy Ariadna oraz DMC. Firmy te oferują także mulinę cieniowaną, neonową, perłową, lnianą i metaliczną.

ZOBACZ MULINY

Grubość nitki

Najlepsza do wyszywania jest mulina, gdyż każde jej pasemko składa się z 6 cieńszych niteczek, łatwo jest więc dobrać grubość nitki do gęstości splotu kanwy.

Przyjmuje się zasadę, że grubość nitki, którą wyszywamy nie powinna być mniejsza od grubości nitki kanwy. Mulina powinna pokrywać kanwę w ten sposób, aby spomiędzy nitek kanwa zbytnio nie przeświecała przez co wzór będzie sprawiał wrażenie rozmytego. Natomiast przy zbyt grubej nitce, wzór będzie wyglądał na bardzo ściśnięty, a materiał może się pofałdować. Najlepiej jednak przekonać się samemu, jaka grubość nam odpowiada i wykonać test: jeżeli krzyżyki układają się zbyt ciasno - trzeba ująć jedną bądź dwie nitki, jeżeli pomiędzy krzyżykami pozostają dziurki - dodać). Najczęściej haftujemy: na Aidzie 44 - 6 nitek, na Aidzie 54 - 3 nitki, na Aidzie 64 - 2 nitki.

Zalecana ilość nitek
zalecana ilość nitek na kanwie do haftu krzyżykowego

Jaką wybrać igłę?

W sprzedaży dostępne są różne rodzaje igieł hafciarskich (różniące się grubością, długością oraz końcówką: ostrą (stosowaną w haftowaniu materiałów o gęstym splocie np. płótna lub kanwy o dużej gęstości) i tępą (najczęściej stosowaną w hafcie krzyżykowym). 

Igła do haftu

Do haftu krzyżykowego najlepiej użyć specjalnej igły do tego przeznaczonej. Ma ona specyficzny kształt - na całej długości ma tę samą grubość, jej oczko jest szersze niż oczko zwykłej igły, a czubek nie jest ostry lecz tępy. Takie zakończenie pozwala trafiać dokładnie między nitki kanwy i zapobiega wchodzeniu igły we włókna nitki, którą właśnie wyszywamy. Tępa końcówka chroni także palce przed ukłuciami. Najlepszą igłą jest ta, która lekko wchodzi w dziurkę kanwy i wbita w nią od spodu (pod obciążeniem nitki) z niej nie wypada.

ZOBACZ IGŁY DO HAFTU KRZYŻYKOWEGO

Rozmiary igieł

Na rynku dostępne są różne rozmiary igieł o numerach, takich jak np. 13, 16, 18, 20, 22, 24, 26, 28. Im większy numer, tym igła jest cieńsza.

Najczęściej używane wielkości igieł dla haftu krzyżykowego to: 24, 26 i 28.

zalecany rozmiar igły do danej kanwy w hafcie krzyżykowym

Jakie akcesoria kupić?

Dla ułatwienia sobie haftowania i zachowania porządku podczas pracy i po jej zakończeniu bardzo przydają się wszelkie dostępne akcesoria hafciarskie - tamborki, ramkotamborki, nożyczki, obcinaczki nici, lupy z podświetleniem oraz pudełka i organizery. 

Jak nauczyć się haftować?

Przestrzeganie zasad

Ucząc się haftu krzyżykowego warto najpierw nauczyć się pojedynczych ściegów na kawałku kanwy, aby nabrać właściwych nawyków. Od samego początku należy zwrócić uwagę na to, aby wszystkie krzyżyki były skierowane w jedną stronę - podstawowa reguła mówi, aby haftować od strony prawej u góry do lewej u dołu (efekt końcowy jest lepszy). Jeżeli ta zasada nie będzie przestrzegana, wówczas po prawej stronie haftu powstanie bardzo widoczne cieniowanie, które psuje efekt końcowy.

POJEDYNCZY KRZYŻYK

Pracę rozpoczynamy od przekłucia kanwy od spodu, przytrzymując jednocześnie palcem koniec nitki - nie robimy supełka (koniec tej nitki zostanie przychwycony haftem od spodu kanwy). Krzyżyk wykonujemy zgodnie z cyferkami przedstawionymi na schemacie.ŚCIEG PIONOWY

W ściegu tym każdy krzyżyk haftuje się oddzielnie. Zaczynając od góry z prawej do dołu z lewej, następnie kryjemy krzyżyk od góry z lewej do dołu z prawej.

Ścieg pojedynczy można również rozpocząć od dołu z lewej do góry z prawej, po czym kryć krzyżyk od dołu z prawej do góry z lewej. Można od razu przeciągnąć igłę i wkłuć ją w następne oczko.ŚCIEG PODSTAWOWY - KRYJĄCY ( z prawej strony do lewej)

Ścieg ten rozpoczynamy od prawej strony, wyszywając w lewo do dołu, następnie igłę wbijamy pionowo w górę. W taki sposób powstaje rząd półkrzyżyków. Następnie wracamy wykonując tzw. ścieg kryjący. Rozpoczynamy go od strony lewej u góry do prawej u dołu. W taki sposób powstaje rząd krzyżyków.

Warto nauczyć się haftować ściegiem kryjącym, bo pozwala uzyskać piękne, równe krzyżyki.ŚCIEG PODSTAWOWY - KRYJĄCY (z lewej strony do prawej)

Ścieg podstawowy można również haftować od góry do dołu. Rozpoczynamy wtedy wkłuwając igłę od dołu z lewej do góry z prawej. Ścieg kryjący wykonuje się wtedy od dołu do góry. Przekłuwając igłę w dół o jedno oczko, możemy rozpocząć nowy rząd ściegów podstawowych.ŚCIEG UKOŚNY

Wykonujemy połowę krzyżyka. Kończąc ścieg kryjący krzyżyka wkłuwamy igłę do lewego górnego rogu a następnie prowadzimy igłę po ukosie w dół do następnego rzędu, aby móc wykonać kolejny krzyżyk.PÓŁKRZYŻYKŚCIEG LINIOWY - BACKSTITCH

Ścieg ten używany jest do wykonania konturów. Aby go wykonać, rozpoczynamy od wyprowadzenia igły w określonym miejscu na prawą stronę robótki, wkłuwamy do kolejnego oczka konturu, przeciągamy igłę po lewej stronie i ponownie wyprowadzamy w kolejnym oczku na prawą stronę robótki. Następnie wkłuwamy igłę do poprzedniego oczka (cofamy się), aby kontynuować kontur i przeciągamy igłę z lewej strony robótki, wyprowadzając igłę w kolejnym wolnym oczku. Czynność powtarzamy do wypełnienia konturu.
Zastosowanie tego typu ściegu, szczególnie na małych wzorach, nadaje wyrazistości, podkreśla kolory i sprawia, że obraz wygląda na bardziej dopracowany i szczegółowy.

Do haftowania ściegiem liniowym (backstitch) na kanwie 11ct (44) używamy 3-4 nitek, 14ct (54) - 2 nitek, 16ct (64) oraz 18ct (70) - 1 nitki.ŁĄCZENIE KOLORÓW

Jeżeli chcemy pozostawić wolne miejsce pomiędzy poszczególnymi krzyżykami na inny kolor muliny, wtedy nitkę należy poprowadzić ukośnie po lewej stronie naszego haftu, pozostawiając wolne oczka na inny kolor, a następnie wyprowadzając igłę w miejscu, gdzie będziemy kontynuować haftowanie.PRZESUWANIE POCZĄTKU RZĘDU

Aby przesunąć początek rzędu wkłuwamy igłę ukośnie w lewo (lub prawo) i rozpoczynamy ścieg podstawowy następnego krzyżyka. Nie zostawiajmy ciągnących się nitek muliny po lewej stronie wzoru. Lepiej je zakończyć i rozpocząć w potrzebnym miejscu.ZAKOŃCZENIE NITKI

Nitki nie należy zaczynać ani zakańczać supełkiem, bo po oprawieniu wzoru w ramkę może być on widoczny w postaci wypukłości. Końcówkę nitki wystarczy schować pod pierwszymi 3-4 krzyżykami, dzięki czemu lewa strona haftu pozostaje estetyczna. Na lewej stronie nitkę wciągamy pod spód nitek muliny i ucinamy.

Od czego zacząć haftowanie?

Tamborek lub ramkotamborek

Przed rozpoczęciem haftowania warto naciągnąć haftowane miejsce na tamborek lub ramkotamborek, który służy potem jako ramka. Dzięki niemu kanwa nie ściąga się i nie marszczy. Część hafciarek w ogóle nie używa tamborka, ale wymaga to wprawy i niezbyt mocnego przyciągania nici.

tamborek hafciarski

ZOBACZ TAMBORKI I RAMKOTAMBORKI

Haftowanie można zacząć:

- od kolorów najciemniejszych do kolorów najjaśniejszych, dzięki czemu jasna mulina nie brudzi się tak bardzo

- od koloru, którego jest na wzorze najwięcej, co pozwala na wykonanie najbardziej żmudnej pracy na początku, kiedy mamy największy zapał do pracy

- od dołu, zaczynając z prawej strony i przechodząc w lewo, dzięki czemu najłatwiej przenosi się wzór

- od góry, zaczynając z lewej strony i przechodząc w prawo, dzięki czemu nie brudzi się wyhaftowanej powierzchni

- od wyszywania sukcesywnie wszystkich kolorów po kolei rzędami w ramach np. kwadratu 10 x 10 cm (nie wymaga to zbyt częstego przekładania tamborka). Taki sposób pociąga za sobą konieczność zabezpieczenia nitek przed splątaniem. Poza tym trzeba zmieniać nitkę czasem do kilku krzyżyków, co wydłuża czas pracy. Niektórzy radzą sobie z tym nawlekając tyle igieł, ile kolorów akurat używają.

Plątanie nici

Haftując starajmy się nie wyciągać na wierzch nitek ze spodniej strony haftu. Aby zapobiec plątaniu i skręcaniu nici, należy haftować krótkimi kawałkami nici. Jeśli nitka się skręci, wystarczy swobodnie upuścić igłę i pozwolić nitce się rozkręcać.

Prucie i drobne pomyłki

Jeśli przytrafi się duży błąd we wzorze najlepiej wypruć nitkę za pomocą przyrządu do prucia. Nie należy jednak martwić się drobnymi pomyłkami, jeżeli nie wpływają one drastycznie na efekt końcowy. Sprawia to, że haft staje się oryginalny i niepowtarzalny.

Zabezpieczenie przed zabrudzeniem

Jeśli haft jest duży, to warto na lewą rękę założyć bawełnianą rękawiczkę, aby ręka nie brudziła kanwy. Przy bardzo dużych wzorach wyszyte fragmenty dobrze jest przykryć kawałkiem materiału i przymocować szpilkami lub fastrygą, żeby haft nie blakł i się nie kurzył.

ochrona haftu przed zabrudzeniem

Jak zadbać o gotowy haft?

Prasowanie haftu

Gotowy obraz, jeśli nie jest przybrudzony, wystarczy wyprasować na lewej stronie na miękkim, jasnym ręczniku frotte, dzięki czemu haft nie spłaszczy się. Żelazko nie może być zbyt gorące i nie powinno się używać pary z żelazka - lepiej spryskać wodą ze spryskiwacza. Jeśli w hafcie występuje mulina metalizowana, to najlepiej prasować przez bawełnianą szmatkę. Kanw plastikowych nie należy prasować.

prasowanie haftu

Pranie haftu

Renomowani producenci np. Ariadna i DMC gwarantują, że mulina nie farbuje. Jeśli jednak mamy muliny z niepewnego źródła, to należy najpierw sprawdzić, czy mulina nie farbuje - odciąć po kawałeczku z motków, przyszyć do kawałka kanwy i zamoczyć. Jeśli mulina nie farbuje, a haft jest przybrudzony, to można go namoczyć w zimnej wodzie. Następnie wyprać ręcznie w letniej wodzie z delikatnym detergentem lub mydłem naturalnym. Dobrze wypłukany można wycisnąć w ręczniku zwiniętym w rulon i naciągnąć. Pozostawić do wysuszenia w stanie rozłożonym. Wyprasować, kiedy jest jeszcze delikatnie wilgotny. Niektórzy podklejają haft flizeliną, aby go wzmocnić i zapobiec naciąganiu się. Kanw z nadrukiem, kanw usztywnianych i gobelinów nie należy prać. Powinno się je czyścić na sucho.

Oprawienie haftu

Po skończonej pracy zaleca się oprawienie wzoru w ramkę - zapewnia to estetyczny wygląd. Nie zalecamy zamontowania szyby. Powoduje to spłaszczenie haftu i utratę efektu trójwymiarowości. Jeśli jednak haft koniecznie ma być za szybą, to najlepiej wybrać szkło antyrefleksyjne, dzięki czemu można uniknąć odbić i podziwiać dzieło z każdej strony.Jak zamówić ramkę?

Polecamy zamówienie ramek w serwisie www.ramka.pl, w którym nasi klienci mają 15% zniżki na zakup ramek.
Sposób zamawiania jest intuicyjny i prosty, więc każdy z pewnością sobie poradzi. Wystarczy podczas składania zamówienia w koszyku wpisać kod rabatowy: OPRAWAZCOR.

Każdy z pewnością znajdzie tam ramkę dostosowaną do swoich potrzeb. Sklep oferuje szeroki wybór ramek pasujących do wnętrz w różnorodnej stylistyce. Do wyboru są ramki drewniane oraz ramki z MDF i plastikowe w niższej cenie. Każdy na pewno znajdzie odpowiednią dla siebie ramkę.


Prawda, że łatwe? Praktyka czyni mistrza, a więc do dzieła!

Gdzie kupić zestawy i wzory do haftu krzyżykowego?

Największą ofertę haftów oferuje nasz sklep internetowy. Zobacz, jakie zestawy do haftu ma dla Ciebie Coricamo. Jeśli jesteś już mistrzem haftu, to zapraszamy po duże obrazy do wyszywania. Dla początkujących mamy małe wzory do haftowania. Z pewnością nasz sklep sprawi, że znajdziesz u nas niejeden wymarzony zestaw do haftu, dzięki któremu stworzysz wiele misternych haftowanych obrazów.

Zestawy do haftu krzyżykowego można kupić tutaj:

ZOBACZ ZESTAWY DO HAFTU KRZYŻYKOWEGO


Wzory graficzne drukowane można kupić tutaj:

ZOBACZ WZORY GRAFICZNE

Wzory graficzne online można kupić tutaj:

ZOBACZ WZORY GRAFICZNE ONLINE


Wersję kursu w formacie pdf można pobrać tutaj:

POBIERZ KURS HAFTU KRZYŻYKOWEGO W FORMACIE PDF


Menu

Menu

Home

Utwórz darmowe konto, aby zapisać ulubione produkty.

Zaloguj się