×

Jak haftować backstitchami?

Dodany dnia02.10.2023 6207
Ulubione0

Jak polubić haftowanie ściegiem backstitch?

Skąd pochodzi backstitch?

Backstitch ma prawdopodobnie korzenie w marokańskich motywach używanych do zdobienia ubrań. Jednokolorowe hafty tworzone za pomocą linii trafiły do Hiszpanii, skąd do Anglii przywiozła je Katarzyna Aragońska, poślubiając Henryka VIII. Przez ok. 50 lat hafty te były znane jako „Spanish work”. Były to delikatne, fantazyjne, linearne hafty na szatach głównie sfer wyższych np. rękawach i kołnierzach.

Po rozwodzie Katarzyny i Henryka nazwa została zmieniona na „blackwork” i hafty zaczęto tworzyć głównie w kolorze czarnym. Bardzo popularny stał się również w epoce elżbietańskiej.


Obecnie w niektórych projektach stosuje się jeszcze tylko czarny kontur lub tworzy się hafty w całości w kolorze czarnym, co przypomina trochę „blackwork”.


Kiedy przydaje się backstitch? 

Ścieg liniowy - backstitch i jego odmiany: ścieg za igłą i sznureczek są rodzajami ściegów do szycia i ściegów hafciarskich. Jako ścieg do szycia ręcznego pomaga w mocnym połączeniu dwóch kawałków materiału. W hafcie backstitch jest używany do oznaczania linii i zaznaczenia konturów kształtów.

Zastosowanie tego typu ściegu, szczególnie na małych wzorach, nadaje wyrazistości, podkreśla detale i kolory oraz sprawia, że obraz wygląda na bardziej dopracowany i szczegółowy. Pozwala także uzyskać gładkie i proste lub skomplikowane i łamane kontury. Używa się go także do tworzenia liternictwa w hafcie.Do jakich haftów używany jest backstitch?

Backstitch można stosować jako uzupełnienie haftu krzyżykowego i krzyżykowego łączonego z koralikowym. Najlepiej wykonać go po ukończeniu haftu krzyżykowego, ale jeszcze przed naszyciem koralików. Można nim także wykonać cały obraz, uzyskując w ten sposób delikatny efekt cienkich linii.


Jaką tkaninę wybrać?

Backstitch najłatwiej wykonać na tkaninie z łatwo policzalnym splotem, dzięki czemu można zachować proste linie tam, gdzie jest to potrzebne. Kanwa lub Aida nadaje się do tego idealnie - regularna siatka sprawia, że kontury łatwo jest przenieść ze wzoru na materiał. Pojedyncze ściegi wykonywane są w odwrotnym kierunku do kierunku szycia, dzięki czemu tworzona jest linia.


Jak prowadzić nitkę?

Chociaż to bardzo łatwy ścieg, to uzyskanie równych linii wymaga nieco praktyki. Chodzi głównie o odpowiednie napięcie nitki, która nie powinna być ani za luźna, ani zbyt mocno przyciągnięta.


Jaka powinna być długość nitki?

Nawlekamy na igłę niezbyt długą nitką tak, aby nie plątała się w czasie szycia. Czym dłuższa nitka, tym więcej konturu uda nam się uszyć bez konieczności nawlekania kolejnej. Na początku warto jednak przećwiczyć nitką krótszą.


Iloma nitkami wykonywać backstitch?

Dobór ilości nitek uzależniony jest od gęstości kanwy. Jeśli używamy Aidy 14ct, to do grubszy backstitch wystarczy wykonać dwiema nitkami, a cienki - jedną.


Jak wykonać backstitch?

Linia ciągła

Rozpoczynamy od wyprowadzenia igły w określonym miejscu na prawą stronę robótki. Na końcu nitki nie robimy supełka - zostawiamy kawałek od lewej strony i po uszyciu wciągamy go pod wzór.

Wkłuwamy do kolejnego oczka konturu, przeciągamy igłę na lewą stronę i ponownie wyprowadzamy w kolejnym oczku na prawą stronę robótki.

Następnie wkłuwamy igłę do poprzedniego oczka (cofamy się), aby kontynuować kontur i przeciągamy igłę z lewej strony robótki, wyprowadzając igłę w kolejnym wolnym oczku.

Czynność powtarzamy do uzyskania konturu.


Linia przerywana

Ścieg tworzymy w podobny sposób, jak szyje się ściegiem fastrygowym (Running stitch). Nie ma konieczności wracania do poprzedniego oczka, czyli cofania się.


Jak długi powinien być backstitch?

Pojedyncza linia nie powinna być dłuższa niż około 3 cm. Jeśli linia prosta jest bardzo długa, to można ją podzielić i uszyć kilkoma odcinkami. Wyjątkiem są elementy, które muszą być idealnie proste np. wąsy kota lub łodygi. Wtedy szyjemy je jedną linią w całości.


Kiedy stosować couching stitch?

Couching stitch to inaczej haft nakładany. Nazwa pochodzi od francuskiego słowa coucher oznaczającego położyć się. Metoda ta przydaje się do tworzenia całych backstitchy lub tylko backstitchy bardzo długich. Polega na nałożeniu odcinka nici na tkaninę i przychwyceniu jej w kilku punktach. Można zastosować jedną nitkę, ale zazwyczaj używa się dwóch oddzielnych nitek - jednej do linii, a drugiej do jej przytrzymania.

Czy warto wykonywać backstitch zgodnie z projektem?

Jeśli linia kończy się w środku krzyżyka, to naprawdę nic się nie stanie, jeśli wbijemy igłę w otwór pomiędzy krzyżykami. Przy drobnej kanwie wbicie igły w środku krzyżyka może być bardzo trudne, a przesunięcie jej o milimetr nie będzie w ogóle widoczne. Wyjątkiem są drobne, istotne elementy np. oczy lub usta, gdzie dokładne umiejscowienie backstitchy może być niezbędne, aby uzyskać właściwy kształt.


Czy kolor backstitchy ma duże znaczenie?

Jeśli wykonujemy backstitch jedną nitką, to nie warto przejmować się, że nie mamy idealnie dopasowanego koloru. Zazwyczaj odcień takiej linii jest prawie nie do odróżnienia, ponieważ ludzkie oko nie jest w stanie zauważyć różnicy między dwoma tonami tego samego koloru. Jeśli nie mamy określonego koloru muliny, to z powodzeniem możemy użyć zbliżonego odcienia.


Gdzie można kupić wzory ze ściegiem backstitch?

W sklepie Coricamo znajdziesz wiele zestawów i wzorów z zastosowaniem ściegu backsitch.

Zobacz zestawy do haftu

Zobacz wzory do haftu PDF

Możesz u nas także zakupić wzory do haftu na telefon. Dzięki nim w aplikacji Coricamo Cross Stitch możesz włączać i wyłączać backstitche, co znacznie ułatwia ich haftowanie.

Zobacz wzory do haftu na telefon

Dowiedz się więcej o aplikacji Coricamo Cross Stitch
Haftowanie ściegiem backstitch, to duże wyzwanie, ale z pewnością daje wiele satysfakcji.Produkty powiązane
Z 10516
103,00 zł (brutto)
Zestaw do haftu zawiera: szarą kanwę czystą typu Aida (100% bawełna) o gęstości 54 oczek/10 cm (14ct), mulinę, igłę oraz kolorowy wzór graficzny. Zestaw nie zawiera ramki.
Z 10671
83,90 zł (brutto)
Zestaw do haftu zawiera: kanwę czystą typu Aida (100% bawełna) o gęstości 54 oczek/10 cm (14ct), mulinę, igłę oraz kolorowy wzór graficzny. Zestaw nie zawiera ramki.
Z 10521
103,60 zł (brutto)
Zestaw do haftu zawiera: kanwę czystą typu Aida (100% bawełna) o gęstości 54 oczek/10 cm (14ct), mulinę, igłę oraz kolorowy wzór graficzny. Zestaw nie zawiera ramki.
Z 10830
108,00 zł (brutto)
Zestaw do haftu zawiera: kanwę czystą typu Aida (100% bawełna) o gęstości 54 oczek/10 cm (14ct), mulinę, igłę oraz kolorowy wzór graficzny. Zestaw nie zawiera ramki.

Menu

Oglądane

Menu

Home

Utwórz darmowe konto, aby zapisać ulubione produkty.

Zaloguj się