Gęstość tkaniny do haftowania - Coricamo
×

Dowiedz się jak wybrać odpowiednią tkaninę do haftu?

Dodany dnia27.09.2022 6657
Ulubione1

Jaką wybrać gęstość tkaniny do haftowania?
Wyszywać można praktycznie na wszystkim, począwszy od materiałów do haftu o gęstym, grubym splocie, po te najdelikatniejsze jedwabne tkaniny do wyszywania. W sklepach internetowych znajdziemy wiele porad: Jak rozpocząć haft?, Jakie akcesoria wybrać do haftu?, Który haft jest lepszy: z wydrukowanym wzorem na tkaninie, czy bez nadruku w tak zwanym hafcie liczonym? Są to bardzo ważne informacje, które sprawnie przeprowadzą nas przez gąszcz frustrujących prób i błędów, na które jesteśmy narażeni. Warto każde problemy zamienić na wyzwania, które są do pokonania, zwłaszcza w towarzystwie tych, którzy tworzą i żyją z pasją do haftu. Dlatego dobrze, że jesteś tu z nami, bo razem zawsze raźniej i ciekawiej.

Dlaczego wybór gęstości tkaniny do haftowania ma takie znaczenie?

Jedną z najważniejszych czynności przed rozpoczęciem haftowania jest wybór tkaniny, na której będziemy stawiać krzyżyki. Tu może pojawić się wiele dylematów. Kupując zestaw do haftu, który już zawiera tkaninę do haftu dopasowaną rozmiarem do danego wzoru - dylemat ten nas nie dotyczy. Gdy jednak sami zaopatrujemy się we wzory do haftu, to właściwy dobór materiału do haftu jest kluczowy. Od niego zależą kolejne ważne wybory: igły do haftu i ilości nitek, potrzebnych do wyhaftowania wzoru w zależności od wybranej gęstości kanwy do haftu.

Gęstość kanwy typu Aida pod lupą

Jak obliczyć gęstość kanwy? Gęstość splotów wyrażona jest za pomocą przelicznika „ct”, który wskazuje na liczbę oczek (ilość krzyżyków mieszczących się w 1 calu), jaka przypada na 1 cal (2,5cm) materiału do haftu np. 11ct oznacza, że tkanina do wyszywania zawiera 11 oczek na 1 cal (2,5cm) materiału. Możemy spotkać się z oznaczeniem gęstości w „centymetrach”, gdzie 11ct odpowiada 44 oczkom na 10 cm kanwy do haftowania np. 11ct to 44/10cm. Im większa ilość oczek przypadająca na cal lub 10 cm materiału do haftu, tym tkanina ma gęstszy splot, a krzyżyki haftowane będą mniejsze np.
10 ct (40/10cm)
11 ct (44/10cm)
12 ct (46/10 cm)
14 ct (54/10cm)
15 ct (60/10cm)
16 ct (64/10 cm)
18 ct (70/10 cm)
20 ct (80/10 cm)
25 ct (100/10cm)

Z kratką lub bez –  jaką Aidę wybrać?

Jeśli zdecydujesz się na haft liczony, odkryjesz, że zanim rozpoczniesz haftować przydatne będzie przygotowanie kanwy lub aidy, czyli oznaczenie granic wzoru oraz narysowanie siatki ułatwiającej haft. Pomocne w tym będą: mazak spieralny bądź mazak samoznikający. Szczegóły mówiące o przygotowaniu tkaniny przed haftem znajdziesz w Haft krzyżykowy dla początkujących. Czy jest jakiś sposób, aby ułatwić tą część przygotowania tkaniny? Tak! Dobrym rozwiązaniem jest zakupienie tkaniny, która posiada fabrycznie namalowaną kratkę, czyli siatkę. Zawsze jej wielkość to 10x10 oczek i spiera się w letniej wodzie. Jest ona nieco droższa, ale za to zaoszczędzi nasz cenny czas, który musielibyśmy poświęcić, aby samodzielnie przygotować tkaninę przed rozpoczęciem haftowania.

Wielkość haftowanego obrazka -  rozmiar rozmiarowi nierówny

Dla jednych hafciarzy wielkość obrazka mierzona jest w centymetrach lub calach, dla innych znów liczy się rozmiar podany w krzyżykach. Obie te informacje są kluczowe. Dlaczego? Podając rozmiar wzoru do haftu w jednostce mierniczej tj. centymetrach lub calach, wielkość obrazka może ulec zmianie w zależności od tego, na jakiej gęstości tkaniny go wyhaftujemy. Rozmiar podający ilość krzyżyków użytych do wyhaftowania obrazka niezależnie od gęstości tkaniny zawsze pozostanie ten sam. Jak obliczyć gęstość kanwy? Zobacz przykład.

Ilość nitek do haftu ma znaczenie, czy to tylko kwestia gustu?

Wiele osób podejmuje się próby odpowiedzi na pytanie: Iloma nitkami haftować? Jeszcze nie usłyszeliśmy jednoznacznej odpowiedzi. Poniżej mamy kilka podpowiedzi, jednakże wybór zawsze należy do osób haftujących. Może masz sprawdzoną ilość nitek na danej gęstości, podziel się z nami w komentarzu pod blogiem.

Jaką ilość nitek i rozmiar igły użyć przy danej gęstości tkaniny do haftu? My proponujemy:

6 nitek (pełen motek muliny) dla gęstości:
10 ct (40/10cm)
11 ct (44/10cm)

4 nitki (rozdzielamy motek na 4 nitki) dla:
12 ct (46/10 cm)
proponowane rozmiary igieł do haftu dla powyższych gęstości to rozmiary: 20-22

3 nitki (dzielimy motek na pół) dla gęstości:
14 ct (54/10cm)
15 ct (60/10cm)
proponowane rozmiary igieł do haftu dla powyższych gęstości to rozmiar: 24

2 nitki (rozdzielamy motek na 2 nitki) dla gęstości:
16 ct (64/10 cm)
18 ct (72/10 cm)
proponowane rozmiary igieł do haftu dla powyższych gęstości to rozmiar: 26

1 nitka (rozdzielamy motek na 1 nitki) dla gęstości:
20 ct (80/10 cm)
25 ct (100/10cm)
proponowane rozmiary igieł do haftu dla powyższych gęstości to rozmiar: 28

Od ogółu do szczegółu -  malarski efekt haftowania bez użycia farb

Ten haft wygląda jak namalowany! - bo tak właśnie jest. Jest namalowany, ale igłą. Ten wspaniały „efekt wow” zawdzięczamy nie tylko dobrze zaprojektowanym wzorom do haftu. Ogromne znaczenie mają: gęstość tkaniny, ilość użytych we wzorze kolorów i uchwycenie wielu szczegółów. Im gęstsza kanwa do haftowania, tym więcej szczegółów możemy ująć na kilku centymetrach (calach) tkaniny. Wzory haftowane malutkimi krzyżykami, jedną czy dwiema nitkami wyglądają bardziej malarsko, a pejzaże wydają się być bardziej realistyczne.

Niezwykłe właściwości Aidy 18ct

18ct jest najdrobniejszą Aidą z wyraźnymi dziurkami do przetykania igły, a wszystkie inne - z wyższym numerem ct - to tkaniny do haftu, które wymagają liczenia nitek. Warto wykorzystać tę niezwykłą właściwość Aidy 18ct z drobnymi oczkami. Łatwo na niej haftować, bo ma zaznaczone oczka, a jednocześnie trudno, bo krzyżyki są bardzo małe. Daje to jednak niesamowicie realistyczny efekt, bo z odpowiedniej odległości krzyżyki prawie stapiają się ze sobą, jak farba na płótnie. Można w ten sposób stworzyć obraz, który niewiele będzie się różnił od fotografii. To trochę jak monitor - im ma mniejsze piksele, tym lepszy wyświetla nam obraz! Warto więc poświęcić wiele czasu i cierpliwości, aby stworzyć choć jeden taki haft w życiu. Z pewnością nikt nie przejdzie obok niego obojętnie, mając na uwadze, że to dzieło rąk ludzkich, a nie maszyny.

Doświadczenie w parze z igłą i nitką

Czy haft krzyżykowy jest dla każdego? Z pewnością TAK. Haft jest zarówno dla początkujących, jak i dla zaawansowanych. Haftują dzieci i haftują dorośli. Igła dobrze leży w każdej dłoni męskiej i kobiecej, a nawet dziecięcej. Najlepiej przekonać się samemu. Na dobry początek wybierz: tkaninę do haftowania o rzadszym splocie np. od 10ct do 12ct, z igłę o odpowiednim rozmiarze i dostosowaną ilość użytych mulin. Zapoznaj się z kursem do haftowania dla początkujących i do dzieła, a raczej do wyszywania! Jeśli początki haftowania masz już za sobą, szeroki wachlarz możliwości jest przed Tobą. Po prostu maluj igłą swoje obrazy.

Takiego bogactwa tkanin nie musisz daleko szukać, aby znaleźć dla siebie odpowiedni materiał do haftowania. Wystarczy, że klikniesz tu, a przed Twoimi oczyma pojawią się Kanwy i Aidy do haftowania o różnej gęstości. Zapraszamy!

Wszystkie gęstości Kanw i Aid do haftu krzyżykowego można kupić w sklepie Coricamo:

ZOBACZ TKANINY W ARKUSZACH

ZOBACZ TKANINY W METRAŻU

Menu

Menu

Home

Utwórz darmowe konto, aby zapisać ulubione produkty.

Zaloguj się