Zobacz, dlaczego warto haftować
Jakie są zalety haftu krzyżykowego?
1. Jest świetnym hobby
Każdy potrzebuje jakiegoś twórczego hobby, a haftowanie daje dużo satysfakcji i radości. Jest łatwe do nauczenia, nie wymaga zbyt wielu kosztownych materiałów i jest świetnym ujściem dla kreatywności. Poza tym można je wykonywać prawie wszędzie - w domu, w samolocie lub na wakacjach.
2. Jest dobry dla mózgu
Podążając wzrokiem za wzorem, licząc ściegi i utrzymując skupienie na pracy, poprawiamy funkcjonowanie naszego mózgu. Powtarzający się ruch oraz łatwa możliwość pomyłki sprawia, że utrzymanie pełnej koncentracji nie jest łatwe, dlatego haft jest świetnym ćwiczeniem wyostrzającym ostrość umysłu i poprawiającym koordynację ręka - oko. Badania konsekwentnie pokazują, że pracujący umysł to zdrowy umysł. Koncentracja umysłu zapobiega niepożądanym efektom starzenia, takim jak demencja. Haft stymuluje również prawą półkulę mózgu, która jest odpowiedzialna za kreatywność. Pozytywnie wpływa na zdolności liczenia, ćwiczy uwagę i poprawia pamięć. Poza tym haftowanie pozwala nam zrelaksować nasz mózg i układ nerwowy. Skupienie wzroku i myśli na jednym zadaniu jest zbawienne dla naszego umysłu, który dzięki temu, wreszcie może się wyciszyć i odpocząć od natłoku myśli i zadań do wykonania.
3. Uspokaja
4. Buduje pewność siebie i poczucie satysfakcji
Możliwość stworzenia czegoś od podstaw daje ogromne poczucie satysfakcji. Jest coś wspaniałego w patrzeniu na skończony haft i dumnym mówieniu do siebie „To moje dzieło!”.Aby odnieść sukces w życiu, trzeba myśleć o sobie dobrze. Poczucie satysfakcji i spełnienia same w sobie zwiększają pewność siebie i pozytywnie wpływają na samoocenę.
5. Daje efekt „flow”
Efekt „flow”, to uczucie, które odczuwamy, gdy jesteśmy tak zaangażowani w działanie, że tracimy poczucie czasu. Przy pełnym zaangażowaniu można całkowicie zapomnieć o rzeczywistości i „odpłynąć” do innego świata - pięknego świata kreatywności i tworzenia. Zapominamy o problemach i wszystkim, co jest dookoła. Psycholog Mihaly Csikszentmihaly w badaniach nad kreatywnością, odkrył, że ten rodzaj uczucia stanowi „sekret szczęścia”. Terapeutka zajęciowa Victoria Schindler porównała efekt „flow” do medytacji, ponieważ dają człowiekowi podobne korzyści.
6. Poprawia zdolność organizacji czasu pracy
Najlepszą lekcją, jakiej można się nauczyć z haftu krzyżykowego, jest to, że ten mały, stały wysiłek może również uczyć samodyscypliny. Często czujemy się przytłoczeni nadmiarem spraw i zadań do wykonania. Patrzymy na długą listę rzeczy do zrobienia na dany dzień i ostatecznie nic nie robimy. Jednak wystarczy dziesięć minut dziennie z haftem, a ten krótki czas będzie nas przybliżał do jego ukończenia. W ten sposób uczymy się, że małymi krokami możemy zrobić wszystko, co chcemy.
7. Uczy cierpliwości
Początkującym miłośnikom haftu może być trudno wytrwać cierpliwie długie godziny nad jednym haftem. Jednak z czasem budujemy naszą cierpliwość, a ona pomaga nam w innych sferach naszego życia - pracy, opiece nad dziećmi, relacjach z partnerem. Chyba nie ma osoby, która choć raz nie pomyliła się, licząc krzyżyki. Prucie również uczy nas cierpliwości, ponieważ dzięki niemu uświadamiamy sobie, że wszystko, co wartościowe, nie powstaje od razu i bez problemów.
8. Poprawia sprawność i elastyczność dłoni
Jednym z najlepszych sposobów zapobiegania usztywnieniu dłoni jest utrzymywanie ich w ruchu. Prosta czynność haftowania może pomóc w zwalczaniu skutków zapalenia stawów, jednocześnie poprawiając zręczność rąk i palców. W rzeczywistości osoby cierpiące na zapalenie stawów twierdzą, że czynności takie, jak haftowanie krzyżykami, pomagają leczyć ich bóle równie dobrze - jeśli nie lepiej - niż przepisane leki. Dla osób pracujących na co dzień przy komputerze, ruchy, jakie wykonuje się podczas haftowania, są świetnym sposobem na rozluźnienie nadgarstka nadwyrężonego przy wielogodzinnym klikaniu myszką. Haftowanie może być więc świetną rehabilitacją dla wszystkich wykonujących pracę biurową.
9. Zaspakaja potrzebę tworzenia
Haft naturalnie zaspokaja instynkt tworzenia czegoś. Podział pracy w fabrykach i specjalizacja powodują, że w czasie produkcji mało kto ma poczucie, że osobiście coś wykonał i że jest zadowolony z produktu końcowego. W takiej sytuacji poszukujemy zajęcia, przy którym można byłoby wykorzystać zdolności, które nie są rozwijane i realizowane w miejscu pracy. Haft daje poczucie, że samodzielnie wykonaliśmy coś od początku do końca, coś, co jest wynikiem naszego wysiłku, pracy, zdolności i zręczności. Poznajemy materiał, nici i wzór. Nadajemy kształt, kolor, rozmiar i przeznaczenie. Czerpiemy satysfakcję z rezultatu i możliwości wykorzystania sił twórczych oraz własnych zdolności. Podczas takiego ulubionego zajęcia bierzemy udział w procesie twórczym i wytwórczym. Wszystko to pozwala zaspokoić nasze potrzeby praktyczne i zainteresowania oraz kształtuje poczucie estetyki.
10. Rozwija kreatywność
Dzięki haftom można nauczyć się elastycznego i twórczego podejścia do gotowych wzorów. Warto eksperymentować z wzorami i tworzyć własne. Warto zmieniać kolory mulin, aby odkryć inne oblicze tego samego wzoru. W taki sposób również wyrażamy i rozwijamy swoją kreatywność i pomysłowość.
11. Pozwala tworzyć piękne rzeczy
Oprócz czerpania przyjemności z samego haftowania, mamy także możliwość samodzielnego wykonania niepowtarzalnego przedmiotu, który odzwierciedla nasze zainteresowania i upodobania. Haft daje nieograniczone możliwości tworzenia czegoś użytecznego i jednocześnie pięknego, funkcjonalnego i estetycznego. Mając niesamowity wybór wzorów i kolorów nici możemy zdecydować się na taki temat, jaki tylko nam się zamarzy i prawie zawsze efekt końcowy będzie niesamowity. Tworząc piękne rzeczy pielęgnujemy w sobie wrażliwość i wyczucie na piękno oraz sprawiamy, że świat również jest piękniejszy.
12. Odzwierciedla zainteresowania
Dzięki haftowaniu można podkreślić swoją przynależność do danej grupy osób lub zaznaczyć w ten sposób, że jest się fanem jakiegoś serialu, książki lub postaci. Haft pokazuje, co nam się podoba, jaki mamy gust i o czym aktualnie myślimy. Staje się jakby zwierciadłem duszy - naszych marzeń i i pragnień.
13. Pozwala tworzyć więzi
Wspólna praca nad wzorem haftu krzyżykowego z inną osobą lub z dziećmi, to świetny sposób na tworzenie więzi i rozwijanie umiejętności współpracy. Pomaga także tworzyć więzi międzypokoleniowe, kiedy dziadkowie lub rodzice uczą haftować wnuki lub dzieci.
14. Jest świetnym prezentem
Żaden prezent nie jest tak wartościowy, jak ten wykonany własnoręcznie. Haft możemy bardzo łatwo spersonalizować, aby pasował do czyjejś osobowości lub dodać do niego przesłanie lub inicjały. Większość przedmiotów codziennego użytku można z łatwością ozdobić haftem, sprawiając, że będą oryginalne i niepowtarzalne, a obdarowana osoba z pewnością będzie ceniła taki prezent, jak największy skarb.
15. Zmniejsza chęć podjadania
Zajęte ręce pomagają odciągnąć umysł od myślenia o jedzeniu! Dla kogoś, kto jest miłośnikiem wieczornego podjadania przed telewizorem haftowanie jest świetną alternatywą. Dość trudno jednocześnie haftować i brać do rąk słodką lub tłustą przekąskę, ponieważ w takiej sytuacji bardzo łatwo ubrudzić nici lub kanwę. Wciągające zajęcie może więc nam pomóc w wytrwaniu na diecie odchudzającej.
16. Zostanie cenną pamiątką
Wszystko, co tworzymy teraz będzie cenną pamiątką i świadectwem naszych czasów dla przyszłych pokoleń, dlatego warto zostawić po sobie coś pięknego i wartościowego, coś, co przetrwa wieki i będzie cieszyło oczy naszych dzieci i wnuków!
Chyba udowodniliśmy, że WARTO HAFTOWAĆ!
Zestawy do haftu krzyżykowego można kupić w sklepie Coricamo: